Naslovna Info Kako održavati automobil u periodu visokih temperatura

Kako održavati automobil u periodu visokih temperatura

0
Ad

Za većinu vozača, letnji period donosi olakšanje, pre svega zbog toga što su uslovi za vožnju povoljniji od onih koji vladaju tokom zime ili ranog proleća. Međutim, ne može se poreći da topliji dani sa sobom donose i nove izazove i obaveze u vezi sa održavanjem vozila. S tim u vezi, ukoliko vas interesuje kako održavati automobil u periodu visokih temperatura, pročitajte sledeće redove teksta.

Proveravajte nivo pritiska u pneumaticima

Od performansi automobila prilikom naglih manevara i dužine zaustavnog puta pri kočenju pa sve do potrošnje goriva, dosta toga zavisi od pritiska u pneumaticima. Pritisak u gumama bi trebalo proveravati nakon svake duže vožnje, a podatak o tome koliki je preporučeni pritisak možete pronaći na glavnoj instrument tabli, originalnoj knjižici ili pak na internetu. S obzirom na to da tokom leta postoje znatne razlike između dnevnih i noćnih temperatura, proveravanje pritiska u gumama i eventualno dopumpavanje bi trebalo uraditi rano ujutru – kada su temperature najniže. Ukoliko vam se ovaj zadatak čini previše komplikovanim, uvek možete svratiti kod obližnjeg vulkanizera ili mehaničara koji će kompletan posao obaviti umesto vas. Dodatna prednost odlaska kod iskusnog majstora je takođe i u tome što on ujedno može da proveri u kakvom su stanju ostali auto delovi, odnosno da uoči eventualne nedostatke ili havarije i pravovremeno reaguje.

Koristite kvalitetne tečnosti i redovno proveravajte stanje

Opšte je poznato da voda može preći u gasovito stanje pod uticajem visokih temperatura. Na sličan način, intenzivni vremenski uslovi mogu dovesti i do smanjenja nivoa motornog ulja, rashladne tečnosti, ulja servo upravljača, ulja automatskog menjača, kao i tečnosti za pranje stakla. Kako biste smanjili isparavanje, preporuka je da koristite kvalitetne tečnosti (takve tečnosti bolje podnose visoke temperature, pa se isplate i uprkos višoj ceni) i menjate ih u preporučenim intervalima. Za čudesni trik sa krompirom za savršeno čista stakla automobila možete saznati na linku.

Jednostavan način da smanjite mogućnost isparavanja tečnosti može biti i parkiranje vozila u hladovini. Iako ovakav potez sam po sebi neće imati presudan uticaj na održavanje nivoa tečnosti, neosporno je da u kombinaciji sa upotrebom kvalitetnih ulja može ostaviti brojne prednosti.

Brinite o stanju akumulatora

U prethodnom pasusu je već napomenuto da visoke temperature ubrzavaju gubitak tečnosti (odnosno isparavanje elektrolita), a vredi istaći da takav splet okolnosti posledično može biti poguban i za akumulator. Iako se obično pretpostavlja da je hladnoća glavni uzrok kvara na automobilskoj bateriji, zapravo je toplota ta koja mnogo češće dovodi do havarija. Usled neodgovornog održavanja komponente, vozači se neretko susreću sa problemima poput sulfatizacije, korozije, oksidacije kontakata i sl. Da stvar bude još gora, pokvaren akumulator preopterećuje alternator, što može dovesti do njegovog pregrevanja, ubrzanog habanja ili pak potpunog prestanka rada. S tim u vezi, u periodu visokih temperatura bi trebalo obavezno proveravati stanje akumulatora. Ako niste dovoljno stručni i smatrate da ovaj zadatak ne možete obaviti samostalno, zatražite tehničku proveru u određenom auto servisu. Veliku pažnju bi trebalo posvetiti i održavanju rashladnog sistema.

Brinite o rashladnom sistemu i sipajte antifriz

Premda svaka tečnost igra ključnu ulogu u pravilnom funkcionisanju vozila, u letnjem periodu posebno je važna rashladna tečnost (antifriz), koju treba proveravati i do nekoliko puta mesečno. Pregrevanje je ipak jedan od najčešćih uzroka kvarova na automobil, pa kompletan rashladni sistem mora biti potpuno funkcionalan. Na vama je da koristite ispravan tip rashladne tečnosti, dok bi zadatke poput provere creva, spojeve, rada ventilatora hladnjaka kao i samog termostata trebalo ostaviti stručnijin licima. Važno je napomenuti da nikada ne bi trebalo da sipate hladnu vodu umesto antifriza, jer ista može dovesti do korozije. Budite oprezni.

Obaveza uvek ima

Naravno, brigu bi trebalo voditi i o ostalim auto komponentama, pa evo još nekoliko ključnih saveta koji će vam pomoći da vaš automobil ostane u odličnom stanju:

  • Koristite letnju tečnost za pranje stakala zbog svoje specifičnosti.
  • Nikada ne punite rezervoar do kraja, jer se gorivo može širiti na visokim temperaturama.
  • Ne vozite na rezervi kako biste izbegli kondenzaciju.
  • Redovno perite automobil.
  • Koristite zaštitni premaz za karoseriju kako biste sprečili oštećenja od jakih sunčanih zrakova.
  • Izbegavajte agresivnu vožnju, jer se tada motor i kočnice dodatno zagrevaju.

Licencirani instruktori renomiranih auto skola ističu značaj održavanja vozila na svakom času, bilo da je reč o teorijskoj ili praktičnoj obuci. Na vama je da se pridržavate svih saveta i brinete o vašem vozilu, bez obzira na godišnje doba. Jedino na taj način možete produžiti radni vek vašeg četvorotočkaša.

3
0
Prethodni tekstRukomet: Topličanin minimalnom pobedom do novih bodova
Sledeći tekstAsfaltirana ulica Danila Kiša

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Ovde unesite svoje ime