Projekat “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji’” u okviru Nemačke razvojne saradnje sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom turizma i omladine Republike Srbije.
Mladi ljudi u ruralnim sredinama u Srbiji se suočavaju sa teškoćama da ostvare svoj pun potencijal u okviru zajednice. Imaju ograničene mogućnosti da aktivno učestvuju u oblikovanju svog ekonomskog, političkog, socijalnog i kulturnog okruženja. Zbog ovakvih izazova mladi često odlaze u gradove ili inostranstvo. Takođe, različiti faktori utiču na proces ekonomske i socijalne reintegracije onih koji se vrate svojim domovima. Ovo je naročito izraženo kada je reč o osetljivim grupama.
U četvrtak 23. maja u zgradi Opštine Kuršumlija će sa tim u vezi biti održana radionica za mlade – grupni mentoring na temu započinjanja i poboljšanja poslovanja u ruralnom, seoskom i agro turizmu. Početak sastanka je u 10.00 sati, a predavači su dr Branko Krasojević i Slobodan Živanović, nacionalni eksperti GIZ.
Cilj projekta je da zajedno sa mladima u ruralnim sredinama unapredimo njihove ekonomske, socijalne i kulturne perspektive. Projekat je namenjen mladima od 15 do 30 godina starosti, uključujući osetljive grupe do 40 godina starosti iz sledećih okruga: Zapadnobački okrug, Kolubarski okrug, Podunavski okrug, Braničevski okrug, Zlatiborski okrug, Borski okrug, Zaječarski okrug, Toplički okrug, Jablanički okrug, Pčinjski okrug, Nišavski okrug, Rasinski okrug i dve beogradske gradske opštine Obrenovac i Lazarevac.
Ovaj cilj biće ostvaren kroz sledeće aktivnosti u cilju postizanja sledećih rezultata:
Ishod 1 – Konsultovanje mladih u odabranim zajednicama, radi poboljšanja uslova za njihovo aktivno učešće u oblikovanju njihovog okruženja. Mladi će imati mogućnost da razvijaju znanja, veštine i u saradnji sa javnim i civilnim sektorom doprineće poboljšanju kvaliteta života u svojim zajednicama.
Ishod 2 – Osnivanje omladinskog fonda za podršku i finansiranje ideja mladih za inkluzivni život u zajednici. Finansijska sredstva biće obezbeđena za sprovođenje odabranih ideja i aktivnosti za poboljšanje perspektiva i aktivno uključivanje mladih, posebno onih koje se tiču unapređenja kvaliteta života u ruralnim područjima. Direktnim aktivnim učešćem mladi će definisati fond i predlagati i ostvariti ideje, čime će imati mogućnost da preuzmu odgovornost za svoje okruženje. Mladi će steći važne veštine za mobilisanje lokalne zajednice, saradnju i timski rad.
Ishod 3 – Unapređenje ekonomskih perspektiva mladih sa ciljem diverzifikovanja mogućnosti za ostvarivanje prihoda. Ključni sektori u kojima će projekat podržati mlade su (organska) poljoprivreda i seoski turizam. Mladi će steći neophodna znanja i veštine, imati podršku u pristupu finansijama i novim tržištima, kao i mogućnosti za povezivanje kako međusobno tako i sa drugim akterima. Za postizanje projektnog Ishoda 3 i realizaciju svih aktivnosti direktno je odgovoran konzorcijum FAKT/Smart Kolektiv/Involas.
Ishod 4 – Mladi će aktivno učestvovati u kreiranju, odlučivanju i sprovođenju lokalnih politika kao i u njihovom povezivanju sa nacionalnim prioritetima.
Izvor: sajt Opštine Kuršumlija