Zvanični sajt Grada Prokuplja postoji već preko dvadeset godina. Mi smo rešili da analiziramo podatke na zvaničnoj prezentaciji grada i da utvrdimo koliko su tačni i ažurni.
Prva opcija na meniju je link “Za investitore”. U podmeniju ovog linka se nalaze sledeće stavke: Ljudski resursi, Podrška investicionim ulaganjima, Slobodne lokacije, Ekonomski razvoj i Javno partnerstvo.
Kada se klikne na link “Za investitore” pojavljuje se sledeća strana:
Prvo što se vidi je da stoje podaci sa popisa iz 2011. godine, a ne sa najnovijeg popisa iz 2022. godine, kao i da postoji neka slika koje se ne otvara. U nastavku stoji kratak tekst o sabraćajnoj infrastrukturi i prirodnim resursima, ali samo taksativno nabrojan.
Sledeća stavka su Ljudski resursi.
I ovde se vidi da su podaci na ovoj stranici stari “samo” sedam godina, tj. podaci su iz 2017. godine.
Naredna stavka Podrška investicionim ulaganjima sadrži samo neki kraći uopšteni tekst, za koji takođe pretpostavljamo da je star oko deceniju.
Posebno je zanimljiva stranica Slobodne lokacije.
U opisu stoji da je u staroj industrijskoj zoni postoji 50.000m2 slobodnog prostora. Postoji i tabela Baza slobodnih lokacija, koja kao i slike na kojima su prikazane neke od lokacija. Pretpostavljamo da su ovi podaci bili ažurirani poslednji put još za vreme bivše vlasti, jer smo sigurni da su stari najmanje petnaestak godina. Nigde nismo uspeli da pronađemo podatke o novoj Industrijskoj zoni “Hisar” koju je vlast gromoglasno najavljivala.
Sledeća stranica je Ekonomski razvoj na kojoj postoji neki opšti tekst koji ništa ne govori.
Naročito je interesantna stranica Javno partnerstvo.
Na udarnom mestu se nalazi Biznis inkubator centar kao primer javnog partnerstva. To ne bi bilo čudno da upravo ova vlast nije ugasila Biznis inkubator centar još pre dve godine.
Ovde je navedena i Zona unapređenog poslovanja (tj. pešačka zona u glavnoj ulici), koja je takođe postojala pre više od decenije, ali više ne postoji.
Malo nam je čudno da sadašnja vlast na sajtu predstavlja projekte i podatke bivše vlasti, kao da nema čime da se pohvali za deceniju i kusur (samo)vlasti.
Ostaje nam sumnja, da li za ovih 12 godina, koliko je SNS na vlasti, ništa nije urađeno za privlačenje investitora, bar ne javno sa vidljivim podacima na zvaničnom sajtu lokalne samouprave. A možda neko želi da pohvali prethodnu vlast, jer, da se ne lažemo, dobar deo funkcionera sadašnje vlasti je bio i u prethodnoj vlasti, a kako narod kaže – prva ljubav zaborava nema.
Zaključak je da, ako neki investitor pre zvaničnog kontakta želi da se informiše o tome kakve su mogućnosti za ulaganje u Prokuplje na zvaničnom sajtu, verovatno nikada neće doći kod nas kada vidi šta mu nudimo.
A o tome koliko je plaćen gradski sajt, kome i koliko se novca za njega odvajalo u zadnjih 7-8 godina na ime izrade, održavanja i redizajna, pisaćemo u nekom novom tekstu.
Kakvi su nam “lideri” i odbornici dobro je i da grad imamo a ne sajt.
[…] POVRATAK U BUDUĆNOST NA GRADSKOM SAJTU […]